Δημοτικό Σχολείο

Weather by Freemeteo.com

Οι εκδρομές μας

Ημερήσια εκδρομή στην Αθήνα και στο Λουτράκι

Την Τετάρτη 23 Μαΐου 2012 πραγματοποιήθηκε η ημερήσια εκδρομή του σχολείου μας στην Αθήνα.

Στην Αθήνα οι μαθητές των μικρών τάξεων (Α', Β' & Γ') επισκεύτηκαν το Μουσείο Γουλανδρή Φυσικής Ιστορίας όπου γνώρισαν και έμαθαν πληροφορίες για τα διάφορα είδη του ζωικού και φυτικού βασιλείου καθώς και για τα πετρώματα και τα παλαιωλιθικά ευρύματα.

Παράλληλα, οι μεγάλοι μαθητές (Δ', Ε', Στ' τάξεων) επισκεύτηκαν το Πλανητάριο όπου παρακολούθησαν την παράσταση το "Άστρο της ημέρας".  Μέσα από την παράσταση αυτή έκαναν ένα συναρπαστικό ταξίδι με προορισμό τον Ήλιο. Από τη γέννηση του πλησιέστερου σε μας άστρου ως το θάνατό του και από τους αρχαίους πολιτισμούς της Αιγύπτου και των Μάγια ως τα τελευταίας τεχνολογίας επίγεια και διαστημικά μας τηλεσκόπια.

Κατά την επιστροφή σταματήσαμε στο Λουτράκι όπου τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να παίξουν και οι γονείς και εκπαιδευτικοί να απολαύσουν τον καφέ τους.

πίσω