Δημοτικό Σχολείο

Αγωγή υγείας

Υγεία και διατροφή

• Α΄ ΦΑΣΗ

• Διερεύνηση των γνώσεων των μαθητών σχετικά με το θέμα «διατροφή»  και σχεδιασμός του προγράμματος .

Ερωτήσεις διερευνητικής φάσης

·     Ποια είναι η σημασία της σωστής διατροφής; (Τι εννοούμε με τον όρο σωστή, γιατί πρέπει να τρώμε υγιεινά )

·     Τρόπος και διαδικασία πρόσληψης τροφής. (Πόσες φορές τρώμε την ημέρα; Τι τρώμε συνήθως; Έχει σημασία η διατροφή μας για τον οργανισμό μας;

·      Πόσο επηρεάζει η διαφήμιση τον καταναλωτή; Πόσο επηρεάζει τα παιδιά;

Μετά τη διερεύνηση των γνώσεων των παιδιών και αφού διαπιστωθεί η σημασία του θέματος αλλά και το ενδιαφέρον τους, σχεδιάζουμε μαζί  ένα ολοκληρωμένο πρόγραμμα.

ΣΚΟΠΟΙ

1) Η κατανόηση της σημασίας της ( σωστής ) διατροφής για την υγεία και την ομορφιά και των  αποτελεσμάτων της κακής διατροφής.

2) Η προαγωγή της ψυχικής και σωματικής υγείας των μαθητών με:

3) Την αλλαγή λαθεμένων στάσεων και συμπεριφορών και την υιοθέτηση νέων , υγιεινών διατροφικών συνηθειών .

4) Την αλλαγή στάσης και αντιμετώπισης του υπερκαταναλωτισμού.

ΣΤΟΧΟΙ

1)Να κατανοήσουν την προέλευση των τροφών , την αξία τους και τις επιδράσεις τους στην υγεία .

2) Να ερευνήσουν τη σχέση της διατροφής με τον τόπο, το χρόνο, την οικονομία, τη θρησκεία, τον πολιτισμό.
Να αξιολογήσουν τις πληροφορίες, να υιοθετήσουν θετικές στάσεις και συμπεριφορές .

3) Να αναπτύξουν δεξιότητες ώστε να κατατάσσουν τις πληροφορίες και να συνειδητοποιούν τους κινδύνους που απειλούν την υγεία τους .

4) Να ερευνήσουν πόσο καθορίζει η οικονομική κατάσταση το επίπεδο ζωής και τη διατροφή .

5)Να αναγνωρίζουν τη δύναμη της διαφήμισης στην κατανάλωση των τροφών , και να αντιστέκονται αναπτύσσοντας κριτική σκέψη.

πίσω