Δημοτικό Σχολείο

Ο καιρός στην Κοιλάδα

Weather by Freemeteo.com

Δικαιολογητικά εγγραφής στην Α' τάξη του Δημoτικού Σχολείου

Σύμφωνα με τις διατάξεις του Π.Δ. 201/1998 και τον Ν.3687/2008, τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για την εγγραφή στην Α τάξη του δημοτικού σχολείου είναι τα εξής:

1. Πιστοποιητικό γέννησης, Δήμου ή Κοινότητας για την εγγραφή του μαθητή στα οικεία μητρώα ή δημοτολόγια, το οποίο εκδίδεται το τελευταίο πριν την εγγραφή τρίμηνο και στο οποίο αναγράφεται ολογράφως και αριθμητικώς η ημερομηνία γέννησης.

2.  Επίδειξη του βιβλιαρίου υγείας του μαθητή, ή προσκόμιση άλλου στοιχείου στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.

3. Πιστοποιητικό οδοντολογικής εξέτασης.

4. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο, κατά την κρίση του διευθυντή του σχολείου, φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή.

5. Πιστοποιητικό καρδιολογικής και οφθαλμολογικής εξέτασης.

6. Βεβαίωση παρακολούθησης νηπιαγωγείου Όπου δεν είναι δυνατή η προσκόμιση βεβαίωσης παρακολούθησης νηπιαγωγείου, οι γονείς και κηδεμόνες των νηπίων υποβάλλουν σχετική προς τον οικείο διευθυντή εκπαίδευσης Π.Ε., στην οποία θα αναφέρονται οι λόγοι μη φοίτησης. Ο διευθυντής εκπαίδευσης, αφού εξετάσει την εν λόγω αίτηση, εγκρίνει την εγγραφή του μαθητή.

πίσω