Δημοτικό Σχολείο

Weather by Freemeteo.com

Οι εκδρομές μας

Επίσκεψη στο Νερόμυλο

Την Τετάρτη 21 Μαρτίου 2012 το σχολείο πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στον Νερόμυλο στην περιοχή της Επιδαύρου.

"Κάποτε το ψωμί των ανθρώπων περνούσε μέσα από το μύλο, με κίνηση που προέρχονταν από τη δύναμη του τρεχούμενου νερού ή του ανέμου. Από το νερό, ο μυλωνάς παίρνει την ενέργεια που χρειάζεται, για να κάνει το σιτάρι αλεύρι.

Ο νερόμυλος είναι η πρώτη μηχανή παραγωγής έργου που κατασκεύασε ο άνθρωπος με τη χρήση φυσικής, ήπιας και ανανεώσιμης πηγής ενέργειας..."

Στον παραδοσιακό νερόμυλο, στην περιοχή της Αρχαίας Επιδαύρου, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν την παραδοσιακή διαδικασία μετατροπής του σιταριού σε αλεύρι (λίχνισμα, καθάρισμα, άλεσμα κτλ) και να συμμετέχουν ενεργά σε αυτη.

Στη συνέχεια γνώρισαν το "ενεργειακό σπίτι" του μυλωνά, τα αντικείμενα που χρησιμοποιούσαν και να μάθουν για τον τρόπο ζωής των ανθρώπων μιας άλλης εποχής.

Τέλος είχαν αρκετό ελεύθερο χρόνο για να παίξουν και να διασκεδάσουν στον χώρο που έχει διαμορφωθεί εκεί.

πίσω