Δημοτικό Σχολείο

Ο καιρός στην Κοιλάδα

Weather by Freemeteo.com

Το σχολείο μας

Το Δημοτικό Σχολείο Κοιλάδας βρίσκεται στην άκρη του χωριού και σε ένα όμορφο περιβάλλον με θέα τη θάλασσα.

Στεγάζεται σε κτίριο το οποίο χτίστηκε το 1980 και βρίσκεται πίσω από το παλιό δημοτικό σχολείο, στην άκρη του χωριού.

Το σχολείο αποτελείται από 6 αίθουσες διδασκαλίας, αίθουσα πληροφορικής καθώς και αίθουσα εκδηλώσεων και περιβάλλεται από μεγάλο προαύλιο.

Το δημοτικό σχολείο συστεγάζεται με το ολοήμερο Νηπιαγωγείο Κοιλάδας.

Το παλιό Δημοτικό Σχολείο είναι ένα πανέμορφο πέτρινο κτίριο που χτίστηκε το 1856. Εντύπωση κάνει το σιδερένιο κιγκλίδωμα στο πάνω μέρος της κεντρικής εισόδου όπου αναγράφεται η ημερομηνία κατασκευής μαζί με τρία αρχικά γράμματα.

Αξιοσημείωτο είναι, επίσης, το τζάκι που βρίσκεται μέσα το σχολείο. Εκεί, όπως θυμούνται οι παλιοί μαθητές, τότε βράζανε το γάλα-σκόνη και πήγαιναν στη σειρά με τα κυπελάκια τους και το έπαιρναν.

Το κτίριο βρίσκεται σε κατάσταση αναπαλαίωσης ώστε να μετατραπεί σε μουσείο και να φιλοξενήσει τα μεγάλης αρχαιολογικής αξίας ευρήματα της Παλαιολιθικής, Μεσολιθικής και Νεολιθικής  περιόδου του Σπηλαίου Φράγχθι.